Table of Contents

 • Executive Summary
 • A User-Generated Content Ecosystem Blockchain Gaming with NFTs
 • What is ROL and what is it used for? What do we plan next?
 • Associated challenges and risks
 • Historical Background
 • The ROL Platform
 • Mission
 • Game Overview
 • LAND and the LANDS Map Avatar
 • ROL
 • ROL Stakeholders
 • ROL Revenue Streams Benefits
 • Market Overview
 • Gaming Creator Market Creator Market
 • Player Market
 • Market Solution
 • Roadmap
 • Previous Milestones
 • Future Milestones
 • Major Features in the Press
 • Platform
 • Gameplay Experience Map – LANDS
 • ASSETS Marketplace VoxEdit
 • Economy
 • Tokenomics
 • Project Financing and Initial Revenue Initial Exchange Offering
 • Other Dynamics
 • TechnologyFuture Technology Integrations Multiple Class Fungible Token (MCFT)
 • Interoperability
 • Meta Transactions Technology Solution Breakdown Program Agents
 • Game Engine
 • Wallets
 • Security
 • The Team
 • Core Team Advisors
 • Services Providers

   

  DISCLAMER

  Bu Beyaz Kitaptaki bilgiler değiştirilebilir veya güncellenebilir ve MetAnatolia veya bu teknik incelemede adı geçen herhangi bir kişi veya kuruluş tarafından, aşağıdakilerin kullanımıyla ilgili hizmetlerin gelecekteki kullanılabilirliği ile ilgili bir taahhüt, söz veya garanti olarak yorumlanmamalıdır. belirteçlere veya gelecekteki performanslarına veya değerlerine.

  Belge, hisse veya menkul kıymet satmak için bir teklif veya talep teşkil etmez. Herhangi bir satış veya abonelik teklifi veya herhangi bir menkul kıymeti satın alma veya taahhüt etme daveti teşkil etmez veya bunların bir parçasını oluşturmaz ve bu şekilde yorumlanmamalıdır. herhangi bir sözleşme veya taahhüt ile. ROL, doğrudan veya dolaylı olarak teknik incelemede yer alan herhangi bir bilgiye güvenmekten, bu tür bilgilerdeki herhangi bir hata, eksiklik veya yanlışlıktan veya bunlardan kaynaklanan herhangi bir eylemden kaynaklanan herhangi bir doğrudan veya dolaylı kayıp veya hasar için her türlü sorumluluğu açıkça reddeder.

  Bu bir satın alma tavsiyesi veya finansal tavsiye değildir, kesinlikle bilgilendirme amaçlıdır. Yalnızca bu bilgilere dayanarak herhangi bir jeton, şirket veya kuruluşla ticaret yapmayın veya yatırım yapmayın. Herhangi bir yatırım, fiyatlandırma oynaklığı, yetersiz likidite ve anaparanın tamamen kaybedilmesi dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere önemli riskler içerir. Yatırımcılar, bu belgede tartışılan konularda profesyonel finans, hukuk ve vergi uzmanlarının yardımıyla bağımsız durum tespiti yapmalı ve herhangi bir yatırım kararı vermeden önce ilgili piyasalar hakkında bağımsız bir yargı geliştirmelidir.

  ROL, oyuncuların platformun yardımcı programı simgesi olan ROLU kullanarak Ethereum blok zincirinde oyun deneyimlerini oluşturabilecekleri, sahiplenebilecekleri ve bunlardan para kazanabilecekleri sanal bir dünyadır.

  Vizyonumuz, oyuncuların ortaklaşa ve merkezi otorite olmadan sanal dünyalar ve oyunlar yaratacakları, derinlemesine sürükleyici bir metaverse sunmaktır. Yaratıcılara yarattıklarının değiştirilemez, belirteçler (NFT’ler) olarak gerçek sahipliğini sağlayarak ve yardımcı program simgemiz ROL ile katılımlarını ödüllendirerek Mevcut oyun pazarında, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin merkezileştirilmiş mülkiyeti ve kontrolü, içerik oluşturucu haklarını ve mülkiyeti sınırlar. Oyuncular tarafından yaratılan sanal malların ticareti üzerindeki merkezi kontrol, onların yarattıkları için adil değer yaratmalarını kısıtlar. Bunu birleştirirsek, özellikle içerik kopyalandığında, değiştirildiğinde ve üzerine inşa edildiğinden, eserlerin yaratıcı sahipliğini kanıtlamak zor olabilir.

  ROL ile blok zinciri oyun pazarını büyütmek için blok zincirinin benimsenmesini hızlandırırken bu sınırlamaların üstesinden gelmeyi amaçlıyoruz. Bunu, içerik oluşturucuların merkezi kontrol olmaksızın üretebilecekleri, oynayabilecekleri, paylaşabilecekleri, toplayabilecekleri ve ticaret yapabilecekleri bir voksel oyun platformu oluşturarak ve kripto para birimi () kazanma yeteneği ile güvenli telif hakkı sahipliğinin keyfini çıkararak yapacağız. Bu telif hakkı sahipliği, her oyun içi öğenin benzersiz ve değişmez bir blok zinciri tanımlayıcısına sahip olacağı NFT’lerin kullanımı yoluyla oluşturulacak ve garanti edilecektir.

  (ROL)

  REFLECTION OF LIFE®

  WHITE PAPER

  MetAnatolia ekibi, oyuncuların platformun ana yardımcı programı olan ROL’u kullanarak oyun deneyimlerini oluşturabilecekleri, sahiplenebilecekleri ve bunlardan para kazanabilecekleri benzersiz bir sanal dünya inşa ediyor.

  ROL sahipleri ayrıca, ROL ekosisteminin önemli kararlarında oy haklarını kullanabilecekleri Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon (DAO) aracılığıyla platformun yönetimine katılabilecekler. Bir oyuncu olarak, dijital varlıklar (Fungible Tokens, diğer adıyla NFT’ler) oluşturabilir, bunları pazara yükleyebilir ve ROL Game Maker ile oyun deneyimleri yaratmak için sürükleyip bırakabilirsiniz. ROL, oyuncuların sahip olduğu ve ürettiği eğlenceli, yaratıcı bir “oynayarak kazan” ROL, gerçek sahiplik, dijital kıtlık, para kazanma yetenekleri ve birlikte çalışabilirlik avantajlarını sunarak hem kripto hem de kripto olmayan oyun meraklılarını kendine çekerek blok zincirini ana akım oyunlara getirmeyi amaçlıyor.

  TANIM

  Başlangıç;

  Dünya geneline yayılan COVID-19 virüsünün Türkiye’deki ilk tespit edilen vakası Sağlık Bakanlığı tarafından 11 Mart 2020 günü açıklandı. Ülkemizde virüse bağlı ilk ölüm ise 15 Mart 2020’de gerçekleşti.

  Salgının başlaması ile beraber insanlara verilen karantina süreci insanların evde vakit geçirmesine sebep oldu. Kripto para ve Oyun dünyasına aşırı giriş ile birlikte oyun dünyasında daha farklı bir hayat kurulabileceğini fark ettik. Ve Metaverse ile insanlara yaşamak istedikleri hayatı yaşayacakları bir dünya yaratma kararı aldık.

  Metaverse Nedir?

  Kullanıcıların dijital ve gerçekliği artırılmış sanal bir evrende hareket edebileceği, teknolojinin ise birçok öğesinin sınırlarını zorlayacağı bir platformdur. Metaverse sağlayıcılar, kullanıcılarının konserler, konferanslar ve iş toplantıları gibi sanal dünya gezileri veya arkadaşlarıyla çalışmasını, oyun oynamasını ve hep bağlantıda kalacağını öngörüyoruz.

  Peki biz ne yapacağız?

  Reflection Of Life® (ROL) ismini verdiğimiz bir Metaverse oyunu tasarlıyoruz. Burada insanların birbiri ile etkileşim içinde olduğu ve olmak isteyip aslında olmadıkları insan olabilecekleri bir sanal gerçeklik yapıyoruz. Örneğin; Değer verilen, kaybedilen, sevilen, özlenen, merak edilen her şey Avalon ismini verdiğimiz yapay zekamızın desteği ile birlikte bu sanal dünyada canlandırabilecek, istediğiniz her şeyi yapabilecek ve istediğiniz insan olabileceksiniz. Kaybettiğiniz biri ile oturup yemek yiyip gezebilecek ve verdiğiniz komutlar ve Avalon’un derin öğrenme yeteneği ile eğlenceli vakitler geçirebileceksiniz. Play to Earn desteğimiz sayesinde oyun oynayıp para kazabileceksiniz.

  Peki Play to Earn Nedir?

  Play to Earn, Türkçe’de oyna-kazan anlamına gelmektedir ve yeni bir video oyun türünü ifade etmektedir.

  Geleneksel video oyunlarında oyun stüdyolarının amacı, oyuncudan olabildiğince çok para kazanmak olmuştur. Bu yüzden çok oyunculu çevrimiçi oyunlara Pay-to-Win (Öde-kazan) sistemi dahi getirilmiş, oyuna maddi katkıda bulunan oyuncular oyun içi avantajlarla ödüllendirilmiştir. Play-to-Earn oyunları ise oyuncuyu oyunun ekonomisinin parçası kılmakta, oyunu oynarken bir yandan da para kazanabilmesine olanak sağlamaktadır.

  Play-to-Earn sistemi bugün birçok NFT ve Metaverse oyununda kullanılmaktadır. Kullanıcılar, oyunu oynadıkça gerçek paraya dönüştürebilecekleri tokenlar ve NFT’ler farm etmekte yada toplamaktadır.

  Play-to-earn, Refleciton Of Life’da neden güvenlidir?

  Oyunlardan para kazanmak yeni bir olgu değil. Birçok devasa çok oyunculu rol yapma oyununda (MMORPG) geliştirilen karakterler, yapılan eşyalar, silahlar gerçek kişiler arasında itibari paralarla zaten alınıp satılıyordu. Ancak eşya kopyalama, altın/para hileleri gibi sahtekarlık ve çeşitli dolandırıcılıklar sebebiyle bu geleneksel oyunlarda para ile alışveriş yapmak güvenli değildi.

  Play-to-earn oyunları, oyun oynayarak para kazanmayı tamamen güvenli kılmaktadır. Çünkü bu oyunlar ve oyunların tokenları, blockchain üzerinde yer almaktadır. Bir başka deyişle, play-to-earn oyunlarındaki varlıklar birer blockchain verisidir. Blockchain teknolojisi, orijinalliği ve mülkiyeti kolayca ispat edebilmektedir. Bir kişinin bir blockchain verisini değiştirmesi, çoğaltması ya da silmesi neredeyse imkansızdır. Yani, bir Play-to-Earn oyunundaki tokenların ve NFT’lerin sahtesini üretmek mümkün değildir.

  Play-to-Earn ile Reflection of Life® da nasıl para kazanılır?

  Bir Play-to-Earn oyununa katılıp bu oyundan para kazanmak istiyorsanız öncelikle Reflection Of Life® desteklediği kripto para cüzdanlarından birinden hesap açmalısınız. Ardından cüzdanınızla oyuna giriş yapabilirsiniz.

  Genelde Play-to-Earn oyunlarda tatmin edici miktarlarda para kazanabilmek için belirli bir yatırım yapmanız gerekir. Alien Worlds gibi oyunlar size bir başlangıç aracı verseler de bunlar yetersiz kalır ve gün içinde daha fazla token çıkarmak için daha iyi araç gereçler, avatarlar, topraklar edinmek istersiniz.

  Bunlar, oyunun pazar yerinde NFT olarak satılır. Bu NFT’leri alıp satmak, herhangi bir NFT alıp satmak gibidir; yani hem NFT’nin belirli ücreti vardır hem de işlem ücreti ödersiniz. Bu yüzden Play-to-Earn oyunlarından gelir elde edebilmek için genelde cüzdanınızda oyunun tokenından bulundurmalısınız.

  Bu tokenları ise öncelikle DEX gibi kripto para borsalarından temin edip cüzdanınıza gönderebilirsiniz.

  Play-to-Earn oyunlarında, oyunun içeriğine göre token ve NFT toplayarak para kazanabilirsiniz. Daha fazla token ve NFT toplamak için günlük görevleri tamamlayabilirsiniz. Oyun içinde NFT’lerinizi ve tokenlarınızı stake ederek varlıklarınızı artırmanıza olanak tanır.

  Topladığınız tokenları borsalarda itibari paraya dönüştürebilir, NFT’leri ise pazar yerlerinde satabilirsiniz.

  Reflection Of Life® (ROL) Nedir ?

  Bir GameFi türüdür, blockchain temeline sahip, oynayan kişiye oynadığı süre başına kripto para cinsinden gelir elde etme imkanı sunan bir oyundur. Yapı, NFTleri blockchain altyapısıyla ile birleştirerek güvenli kazanç yolu yaratır. “ROL” oynayarak oyuncuya finans yaratır. GameFi fikri ilk olarak 2020 yılında Andre Conje tarafından ortaya atılmıştır. Reflection Of Life® kendine has kripto tokenı yani varlık birimleri mevcuttur.

  Reflection Of Life® sisteminde oyuncu kripto para madencisi gibidir. Oyun, bir tür bahis gibidir. Mini bir oyun olacağı gibi daha farklı bir oyun da olabilir. Bu oyunlar, oyuncunun zamanını kripto paraya yatırım yapmasını sağlar. DeFi yani merkeziyetsiz finans üzerine kuruludur. Ve arzı sınırlı kalacaktır.

  Reflection Of Life® (ROL) Neden Geliştirildi ?

  Amacımız Nedir ?

  Dünya geneline yayılan COVID-19 virüsünün Türkiye’deki ilk tespit edilen vakası Sağlık Bakanlığı tarafından 11 Mart 2020 günü açıklandı. Ülkemizde virüse bağlı ilk ölüm ise 15 Mart 2020’de gerçekleşti.

  Salgının başlaması ile beraber insanlara verilen karantina süreci insanların evde vakit geçirmesine sebep oldu. Kripto para ve Oyun dünyasına aşırı giriş ile birlikte oyun dünyasında daha farklı bir hayat kurulabileceğini fark ettik. Ve Metaverse ile insanlara yaşamak istedikleri hayatı yaşayacakları bir dünya yaratma kararı aldık.

  Oyunun planlanması ve tasarım aşamasına çıkış sebebi olan sevilen ve değer verilen bir insanın kaybı ile gerçekleştirildi.

  Belki gerçek hayatta bazı şeyler mümkün olmayacaktı ve kaybettiğimiz insanları geri getirmek mümkün değildi. Fakat Reflection Of Life® sayesinde küçük bir fotoğrafını veya bir ses kaydını Avalon altyapısına yükleyip geçirilmek istenen zaman onunla geçirilebilirdi. Veya reel bir hayatta sahip olamadığınız şeylere sahip olabileceğimiz bir sanal gerçeklik ile olabilirdi. Oyun içi insanlar arası etkileşim modu ile görevler yapılıp para kazanılabilecek. Ayrıca piyasaya arzı sabit tutulacağı için enflasyondan korunabilmek amaçlanmıştır.

 • KÜNYE:

  METANATOLIA

  basında

  metanatolıa

  Umut Can Esin Sosyal Sorumluluk Projelerinde Ödül Aldı

  Devamı

  Özge ile Kahve Bahane

  devamı

  4. Düzenlenen Empati Ödülleri Farkındalık Gecesi Büyük İlgi Gördü

  devamı