NFT Nedir?

Hem finans hem de sanat dünyasında popüler hale gelen NFT, ‘Non-Fungible Token’in kısaltması. NFT, dijital ürünlerin sahipliğini kanıtlayabilen benzersiz bir tanımlayıcı olarak biliniyor. Dijital sanat eserlerini ve diğer koleksiyonları, blok zincirinde ticareti kolay doğrulanabilir varlıklara dönüştürüyor. NFT’lerin gelişine kadar dijital sanat, Monet veya Picasso’nun bir başyapıtının sahip olduğu değere sahip değildi. Bunun nedeni, dijitalin bir düğmeye tıklanarak kolayca çoğaltılabilmesi ve orijinali ayırt etmeyi neredeyse imkansız hale getirmesi. Sacha Jafri, yazılımın bunu nasıl mümkün kıldığını açıklıyor. “Bir sanat eserini tarayan bir yazılım var. Taklit edilemez. Kesinlikle imkansız. Boş bir kağıt parçası ile başka bir boş kağıdı tararsanız, bunlar farklıdır, çünkü bu yazılım, arasındaki farkı tanıyor.”

NFT oyunları nasıl çalışır?

NFT oyunları, kripto koleksiyonluklarını cüzdanınızda tutmanızdan farklıdır. Bir NFT oyunu; NFT’leri kuralları, mekanizmaları ve oyuncu etkileşimlerinde kullanır. Örneğin, özel karakteriniz ya da avatarınız oyunda bir NFT ile temsil edilebilir. Oyunu oynarken bulacağınız dijital öğeler de NFT olabilir. Kar etmek için daha sonra NFT’lerinizi diğer oyuncularla takas edebilir ya da satabilirsiniz. Daha yeni bir model olan kazanmak için oyna, NFT oyunlarından gelir elde etmenize de imkan tanır. İleride bundan daha ayrıntılı bahsedeceğiz.

Peki, NFT’leri bir oyun ortamına teknik olarak nasıl dahil edebilirsiniz? NFT’lerin bir oyun içinde takas edilmesini, oluşturmasını ve kullanılmasını sağlamak için geliştiriciler, kullanılan NFT’lere yönelik kuralları belirlemek amacıyla akıllı sözleşmeler oluşturur. Akıllı sözleşmeler, bir blockchain üzerinde yer alan ve kendi kendini yürüten kod parçalarıdır.

Örneğin CryptoKitties, oyunun yapısını oluşturan az sayıda ana sözleşmeye sahiptir. Bunların arasında en ünlüsü, yeni kediler üreten rastgele mekanizmayı belirleyen geneScience sözleşmesidir. Oyunun geliştiricileri ilk başta bu sözleşmenin kodunu gizli tutmuştur. Konuyla ilgilenen oyuncular, ortaya çıkan kedilerin sahip olacağı özelliklerin olasılığını analiz etmek için araçlar bile geliştirmiştir. Bu bilgi sayesinde oyuncular, maddi değeri daha yüksek nadir cinsler geliştirme şanslarını optimize edebilmiştir.

NFT oyunları nasıl para kazandırır?

Bir NFT oyunu oynayarak kazanabileceğiniz para miktarı oyunun mekanizmasına ve piyasa talebine bağlıdır. Kazandığınız para, oyunda kazanılan NFT’lere ya da kripto paralara değer veren diğer kullanıcılardan gelir. Ürünlerinizi nakde çevirmek için bir piyasada, borsada ya da müzayede evinde satmanız gerekir. NFT oyunlarında değer ya NFT’den ya da tokenin koleksiyonluk olmasından ve oyun içi kullanımından gelir. Bu iki etmen spekülasyona da yol açar.

NFT oyunları oynayarak para kaybedebilir miyim?

NFT oyunlarıyla para kaybetmek mümkündür. Tam olarak ne kadar kaybedeceğiniz oynadığınız oyunun türüne, mekanizmasına ve kullanmakta olduğunuz NFT’lerin değerine bağlıdır. Para kaybetmeniz, dolandırıldığınız anlamına gelmez. NFT’ler spekülatif olduğu ve değerleri insanların algısına göre belirlendiği için kayıplarınız da piyasa güçlerine dayalıdır. Tüm kripto yatırımlarında olduğu gibi burada da yalnızca kaybetmeyi göze alabileceğiniz kadar yatırım yapmalısınız.

NFT’lerimi kaybedebilir miyim?

Bazı NFT’lerin değeri yüksek olduğu için oyun oynarken ya da blockchainle etkileşim kurarken bu NFT’leri kaybetme korkusu sıkça yaşanır. İster satın almış ister oyundan kazanmış olun NFT’lerinizi güvende tuttuğunuzdan emin olmalısınız. Kısacası, dikkatli olmazsanız NFT’lerinizi kaybedebilirsiniz. Fakat birazdan bahsedeceğimiz en iyi uygulamaları takip ederseniz NFT’lerinizi kaybetme ihtimalini en aza indirebilirsiniz.

NFT’lerinizi kaybetmenizin birkaç olası yolu vardır:

 • NFT’lerinizi cüzdanınızdan token standardını desteklemeyen başka bir cüzdana aktarmaya kalkışırsanız,
 • Dolandırıcılık ya da sahtecilik mağduru olursanız ve NFT’lerinizi bir dolandırıcıya gönderirseniz
 • Kötü niyetli bir akıllı sözleşmenin cüzdanınıza erişmesi için izin verirseniz ve sözleşme NFT’lerinizi alırsa,
 • Oyunun kuralları gereği NFT’lerinizi kaybederseniz,
 • Sonuncusu dışında, yukarıdaki durumlardan NFT’ler, blockchain teknolojisi ve genel anlamda dolandırıcılıklar hakkında daha fazla bilgi sahibi olarak kaçınabilirsiniz. Nasıl doğru dürüst kullanmayı öğrenmeden PayPal ya da internet bankacılığını kullanmıyorsanız, aynısı NFT’ler için de geçerlidir. NFT’lerinizi kaybetmemek için şunları yapmalısınız:

 • NFT’lerinizi başka bir cüzdana gönderiyorsanız, bir dolandırıcılığa kanmadığınızdan emin olun.
 • Cüzdanınızın ve platformun desteklediği token ve blockchain türlerini öğrenin. ERC-721 ve ERC-1155 Ethereum üzerindeki, BEP-721 ve BEP-1155 de Binance Smart Chain‘deki (BSC) en yaygın NFT token protokolleridir. NFT’lerinizi doğru adrese gönderip göndermediğinizi mutlaka kontrol edin ve hiçbir zaman cüzdanların NFT’lerinizle uyumlu olduğunu varsaymayın.
 • Yalnızca güvenebileceğiniz itibarlı projelerin akıllı sözleşmeleriyle etkileşim kurun. Bir akıllı sözleşmenin cüzdanınızla etkileşim kurmasına izin verirseniz, fonlarınızın sözleşme tarafından çekilmesi riskine karşı dikkatli olun.
 • Oynadığınız oyunun kurallarını dikkatli bir şekilde kontrol edin. Bazı NFT oyunları başka kullanıcılarla alım satım yapmanıza ya da NFTürünlerini kullanmanıza izin verir. Örneğin bunlar, çeşitli öğeler ve iksirler olabilir. İstenmeyen sürprizlerle karşılaşmamak için oyun hakkında bilgi sahibi olun.
 • Popüler NFT Oyunları

  Çoğu BSC ve Ethereum üzerinde yer alan farklı birçok NFT oyunu vardır. Bazıları daha geleneksel bir video oyunu deneyimi sunarken bazılarının da başlıca dayanak noktası NFT’lerin toplanmasıdır.

  Axie Infinity

  Daha önceden de bahsettiğimiz gibi Axie Infinity, koleksiyonluk yaratıklar ve savaşlarla Pokemon’a benzer bir modele sahiptir. Axie Infinity, Ethereum blockchaini üzerinde yer alır ve kullanıcılara Smooth Love Potion (SLP), Axie ve Axie Infinity Shard (AXS) alım satımı yaparak gelir elde etme şansı sunar. Hem SLP hem de AXS Binance üzerinde alınıp satılabilir.

  Axie Infinity

  Koleksiyonumuzda bulunan NFT’ler kesinlikle orjinaldir ve Dünyada bulunan ender Pul Koleksiyonlarından özenle derlenmiştir. METAnatolia, NFT koleksiyonumuzun fiziki olarak muhafaza edilmesini ve alıcılara fiziki orjinallerini göndermeyi taahhüt eder. Sizde NFT satınalıp hemen kazanmaya başlayabilirsiniz.

  Satınalmak için NFT’lerimizin isimlerine tıklayıp Opensea üzerinden işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

  KÜNYE:

  METANATOLIA

  basında

  metanatolıa

  Umut Can Esin Sosyal Sorumluluk Projelerinde Ödül Aldı

  Devamı

  Özge ile Kahve Bahane

  devamı

  4. Düzenlenen Empati Ödülleri Farkındalık Gecesi Büyük İlgi Gördü

  devamı